niedziela, 3 listopada 2013

Urodziny Kubusia Puchatka - już 87

W czwartek 31 października świętowaliśmy w bibliotece 87 urodziny

W październiku przypada rocznica pierwszego wydania w Wielkiej Brytanii książki "Kubuś Puchatek" Alana Alexandra Milne'go.

W Wigilię 1925 roku w londyńskiej gazecie "Evening News" ukazało się opowiadanie pisarza A.A. Milne'go, w którym główna postacią był pluszowy miś i jego przyjaciel Krzyś.

Za datę urodzin Kubusia Puchatka uważa się jednak 14 października 1926 roku, kiedy to ukazała się książeczka "Kubuś Puchatek" - opowieść o stworzeniach zamieszkujących pokój Krzysia, a właściwie Stumilowy Las: Puchatku, Prosiaczku, Tygrysku, Kłapouchym, Kangurzycy i Maleństwie.

Syn pisarza - Christopher (po polsku Krzyś) miał wówczas 6 lat. Na pierwsze urodziny dostał od taty-pisarza kupioną w luksusowym sklepie Harrodsa zabawkę - pluszowego misia.

Inspiracje do tworzenia zwierzęcych postaci A.A. Milne znajdował w londyńskim zoo, do którego lubił chodzić z synkiem. Tam w 1924 roku syn pisarza poznał niedźwiedzia - Winnie. Miś trafił tam z Ameryki, gdzie w Ontario kupił go za 20 dolarów od miejscowego myśliwego porucznik Harry Colebourn (matka Winnie została zastrzelona). Przeniesiony w 1914 roku do Francji porucznik zostawił misia w londyńskim zoo, obiecując, że wróci po niego za 2 tygodnie. Wrócił jednak dopiero po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku. Kiedy jednak zobaczył, że miś jest w ogrodzie dobrze traktowany, postanowił go tam zostawić.

Książeczka "Kubuś Puchatek" szybko stała się bestsellerem w Anglii i Stanach Zjednoczonych. W 1928 roku ukazała się druga część "Chatka Puchatka", która również od razu spodobała się czytelnikom. Rysunki do obu książeczek narysował Ernest Howard Shepard. W 1966 roku pojawiła się disneyowska kreskówka - tak pojawił się nowy wizerunek misia.

Maskotki, będące pierwowzorami postaci (Krzyś dostawał je przy różnych okazjach), w roku 1947 odbyły podróż po USA, podczas której ubezpieczono je na 50 tys. dolarów. Do Wielkiej Brytanii wróciły Concordem w roku 1969.

Książki A.A.Milne'go zostały przetłumaczone na 40 języków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz