środa, 6 listopada 2013

Poznajemy i chronimy las

W tym tygodniu w naszej grupie przypominamy sobie wiadomości o lesie. Opowiadamy również o własnych przeżyciach związanych z byciem w lesie.
Tak wiele chcieliśmy dziś Pani i kolegom poopowiadać.

Kochani Rodzice, wiemy, że poznawanie dalekiego świata jest ważne, ale poznawanie najbliższego środowiska, np. lasu jest też ważne. 

Poeta kiedyś powiedział: Cudze chwalicie swego nie znacie. Niektórzy z nas dziś przyznali się: nigdy w życiu nie byłem w lesie...

A oto przypomnienie jak zbudowany jest las, jakie są jego warstwy.Ściółkę tworzą suche, opadłe liście, owoce i nasiona, gałązki, pióra oraz skrawki sierści zwierząt.

Runo leśne stanowią paprocie, a także mchy. Rosną tu także poziomki, czarne jagody, borówki. Do nich światła dochodzi bardzo mało, są roślinami cieniolubnymi. Wiosną można spotkać zawilce, przebiśniegi, przylaszczki, konwalie. Jest tu wyraźnie chłodniej i wilgotniej niż w innych warstwach, gdyż mchy mają zdolność zatrzymywania wody. Wśród mchów i wrzosów znaleźć można grzyby.

Do podszytu należą krzewy, takie jak: jałowiec, kalina, głóg, leszczyna, czeremcha, jarzębina, czarny bez, malina, jeżyna oraz młode drzewa.


Najwyższa warstwa lasu - to korony drzew. Duża ilość światła jest im niezbędna do życia. Przebijają się zatem ku słońcu. Wysoko umieszczone korony powodują, że nasłonecznienie średniej warstwy - podszytu - oraz runa leśnego jest mniejsze. Rosną tu: sosny, świerki, buki, dęby, brzozy, klony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz